0 0
Kızımın üzümlü kurabiyeleri

Sosyal ağınızda paylaşın:

Veya bu URL'yi kopyalayıp paylaşabilirsin

Kızımın üzümlü kurabiyeleri

Yönlendirmeler

Paylaş

 

Başlığı görenler, bu kurabiyeleri kızım çok sevdiği için öyle yazdığımı sanmasınlar. Çünkü bu kurabiyeleri kızım yaptı. Şaka değil gerçek. Daha 6 yaşında ve mutfak işlerine özellikle de hamur işi şeylere çok meraklı. İlk denemesinde bu kadar güzel yapacağını beklemiyordum doğrusu. Aslında bu deneme benim içinde binevi sınavdı. Neden mi? Ben mutfakta ayağımın altında biri yada birileri olsun hiç istemem. Heleki söz konusu çocularsa buna hiç tahammül edemiyorum bazen. Yemek yaparken kafam sakin ama hareketlerim hızlı olmasını istediğim için bazen çocuklar benim konsantrasyonumu bozuyor ve ben dalgınlıkla değişik şeyler yapıyorum. Hal böyle olunca cocukları mutfaktan sürekli kışalarım. Ama CEREN hep sitem eder ben neden hiç bir şey yapmıyorum ben de pasta, kurabiye yapmak istiyorum diye. Bir de babası onu bu konuda desteleyince bana da kabul etmekten başka çare kalmadı. Başladık malzemeleri çıkarmaya. Bu aşamada komşum SUZAN  abla geldi o da şahit yani. Neyse ben bir kurabiyenin temel malzemeleri ne ise onları kaba koyup verdim önüne.( un, şeker, yağ ve yumurta) CEREN de kuru üzüm, ceviz, tarçın ve hindistan cevizi koymak istedi koyduk. 2 elinide koyup yoğurmaya başladı. Bende un ilavesi yaparak kıvamını ayarlamasına yardım ettim ama hiç elimi bulaştırmadım. Sonra kıvamı bulunca nasıl yuvarlayacağını gösterip devamını yine ona bıraktım. Çok güzel yuvarladı ve tepsiye sıraladı. Bütün bunları yaparken o kadar heycanlı ve mutluydu ki anlatamam. Sonra fırına koyduk. Kurabiyeler pişerken bende çay demledim. Pişen kurabiyelerden SUZAN ablaya da ikram ettik ve ilk denemede CEREN cik sınavı başarı ile tamamladı tabi bende…

MALZEMELER:

  • 100 gr. margarin,
  • 1 çay bardağı sıvı yağ,
  • 1 çay bardağı yoğurt,
  • 1 tane yumurta,
  • 2 çay bardağı şeker,
  • 1 paket kabartma tozu,                    
  • 1 avuç kuru üzüm,
  • 1 avuç öğütülmüş ceviz,                               
  • 1 çay kaşığı tarçın,
  • 2 çorba kaşığı hindistan cevizi,

Not:  Bu kurabiyeler gerçekten çok güzel oldu. Hiç bir yerden alıntı değil. Malzemeleri tamamen doğaçlama koyduk ama süper bişi çıktı ortaya. Babası çok beyendi. CEREN`ede bir özgüven geldiki sormayın. Hatta o kadar ki dün kendi başına bu aşure görünümlü  tatlıyı yapmış. Ben hala şoktayım. Olay nasıl gelişti anlatayım…

 

Kullandığım ilaçlar bende biraz uyku yapıyor. Bu sebeble ufaklığı uyutunca  bende şöyle bir uzanayım dedim, uyuya kalmışım. CEREN`de bunu fırsat bilip işe koyulmuş. 1 saat kadar sonra uyandıp, çocuklara yemek hazırlamak için gittim mutfağa. Baktım tezgah un ve şeker olmuş. Uyku sersemiyle olacak, anlam veremedim. Dolabın kapağını açtım gözüme bu aşure kılıklı şey takıldı. Bu arada CEREN anne size bir süpriz hazırladım dedi. Ben bunu aldım elime aşure sanarak kızım kim getirdi bunu diye sordum. CEREN önce kızacağımı sanmış olacak ki cevap vermedi. Sonra tekrar sordum kızım kim geldi, bu nerden çıktı dedim o da size tatlı yaptım deyince gözlerim açıldı birden. Meğer süprizi buymuş. Kaşıkla şöyle bir karıştırdım ne koymuş diye. İçinde yok yok. Biraz fırçaladım tabi. ALLAH`tan pişirmeye kalkmamış. Sonra o kadar komik geldi ki bana hala aklıma gelince gülüyorum. Şimdi sizlere  içinde gördüğüm kadarı ile malzeme listesi vereceğim ama siz kesinlikle dememeyin.

MALZEMELER: 1 kase su, biraz un, fazlaca şeker, biraz ceviz, tarçın, taze üzüm, hindistan cevizi ve üzeri için çekilmemiş haşhaş.

emelinmutfagi

21 yıllık eş, 19 yıllık anne, 15 yıllık blog yazarıdır. 15. yılını dolduran sitemdeki tüm tarifler denenmiş, test edilmiş, ardından sizlerin beğenisine sunulmuştur.

Önceki Tarif
Pizza
Sonraki Tarif
Tavuk ve pilav
Önceki Tarif
Pizza
Sonraki Tarif
Tavuk ve pilav

Yorumunuzu Ekleyin